D38999/20WE26SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
26
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
C
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
E
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WE26SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26SC Overview
D38999/20WE26SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER