D38999/20WE26SBL
Mfr.Part #
D38999/20WE26SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Published :
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Mount :
Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
yes
Radiation Hardening :
No
Contact Type :
DIN Conformance :
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WE26SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26SB-LC Overview
D38999/20WE26SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT