D38999/20WE26SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
E
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Wall
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
26
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
26
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WE26SB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26SB-LC Overview
D38999/20WE26SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER