D38999/20WE26SB
Mfr.Part #
D38999/20WE26SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Cadmium
No
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle Housing
1 (Unlimited)
Contact Type :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
yes
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
B
Shielded
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Published :
Mount :
Wall
Datasheets
D38999/20WE26SB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26SB-LC Overview
D38999/20WE26SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER