D38999/20WE26SAL
Mfr.Part #
D38999/20WE26SAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
No
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Female Sockets
E
Contact Type :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20WE26SAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26SA-LC Overview
D38999/20WE26SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT