D38999/20WE26SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26SA
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
E
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
No
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
17-26
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Radiation Hardening :
No
Depth :
33.29mm
Published :
2001
Number of Positions :
26
Mount :
Flanges
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
7.5A
Length :
33.65mm
DIN Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
A
Feature :
Self Locking
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Applications :
Military
Datasheets
D38999/20WE26SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WE26SA Overview
D38999/20WE26SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER