D38999/20WE26SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Self Locking
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
26
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Shell Size, MIL :
E
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
No
Radiation Hardening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Contact Size :
20
Length :
33.65mm
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Depth :
33.29mm
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WE26SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WE26SA Overview
D38999/20WE26SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER