D38999/20WE26SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Self Locking
IEC Conformance :
No
Published :
2001
Number of Positions :
26
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
17-26
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A
Total Number of Contacts :
26
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
E
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Body Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Length :
33.65mm
Termination :
Crimp
Depth :
33.29mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Military
Contact Size :
20
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges
Datasheets
D38999/20WE26SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WE26SA Overview
D38999/20WE26SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER