D38999/20WE26SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
No
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Length :
33.65mm
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
17-26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Empty Shell :
Number of Positions :
26
Depth :
33.29mm
Filter Feature :
Contact Size :
20
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2001
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
26
Shell Size, MIL :
E
Feature :
Self Locking
Applications :
Military
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WE26SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WE26SA Overview
D38999/20WE26SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER