D38999/20WE26SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
17-26
Applications :
Military
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
26
Mount :
Flanges
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Radiation Hardening :
Feature :
Self Locking
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Length :
33.65mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
26
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
E
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
Orientation :
A
Gender :
Receptacle
Depth :
33.29mm
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2001
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WE26SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded