D38999/20WE26PNL
Mfr.Part #
D38999/20WE26PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle Housing
26
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
20
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WE26PNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WE26PN-LC Overview
D38999/20WE26PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT