D38999/20WE26PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26PNL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
E
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WE26PNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WE26PN-LC Overview
D38999/20WE26PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT