D38999/20WE26PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
26
Shell Size, MIL :
E
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WE26PN-LC Overview
D38999/20WE26PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT