D38999/20WE26PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
359
In Stock :
359
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
E
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
17-26
Depth :
33.7mm
DIN Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Number of Positions :
26
Contact Style :
Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2004
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Body Material :
Aluminium
Length :
32.74mm
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
26
Datasheets
D38999/20WE26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26PN Overview
D38999/20WE26PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER