D38999/20WE26PN
Mfr.Part #
D38999/20WE26PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
359
In Stock :
359
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
26
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
E
Mixed Contacts :
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
2004
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Plating :
Cadmium
Contact Gender :
Male
Length :
32.74mm
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
Shell Size - Insert :
17-26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
7.5A
Depth :
33.7mm
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WE26PN
Amphenol Aerospace Operations D38999/20WE26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26PN Overview
D38999/20WE26PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER