D38999/20WE26PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26PN
Stock
359
In Stock :
359
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
17-26
Shell Size, MIL :
E
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Empty Shell :
No
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
26
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
33.7mm
DIN Conformance :
Published :
2004
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Contact Gender :
Male
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Length :
32.74mm
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
26
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WE26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26PN Overview
D38999/20WE26PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER