D38999/20WE26PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
359
In Stock :
359
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
32.74mm
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Depth :
33.7mm
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
26
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Published :
2004
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
26
Shell Size, MIL :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
17-26
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
Male
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Contact Style :
Pin
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20WE26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded