D38999/20WE26PEL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PEL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26PEL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Published :
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
26
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
26
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
E
Datasheets
D38999/20WE26PEL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26PE-LC Overview
D38999/20WE26PE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PE-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT