D38999/20WE26PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
26
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WE26PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/20WE26PE Overview
D38999/20WE26PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER