D38999/20WE26PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
26
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
E
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
26
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WE26PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded