D38999/20WE26PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
E
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
26
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
26
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20WE26PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/20WE26PE Overview
D38999/20WE26PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER