D38999/20WE26PDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PDL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26PDL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
26
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
26
Shell Size, MIL :
E
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20WE26PDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26PD-LC Overview
D38999/20WE26PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT