D38999/20WE26PDL
Mfr.Part #
D38999/20WE26PDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Contact Type :
E
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
26
DIN Conformance :
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WE26PDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26PD-LC Overview
D38999/20WE26PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT