D38999/20WE26PD-LC
Mfr.Part #
D38999/20WE26PD-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Flange
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
26
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
E
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
26
Orientation :
D
20
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26PD-LC Overview
D38999/20WE26PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT