D38999/20WE26PD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Orientation :
D
Insert Material :
Plastic
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
E
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Published :
2007
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
26
Shell Size - Insert :
17-26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26PD-LC Overview
D38999/20WE26PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT