D38999/20WE26PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
26
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2009
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
E
Total Number of Contacts :
26
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
17-26
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Feature :
Self Locking
Orientation :
D
Empty Shell :
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WE26PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WE26PD Overview
D38999/20WE26PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER