D38999/20WE26PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Published :
Mount :
Flanges
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
E
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
26
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
26
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Feature :
Self Locking
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20WE26PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded