D38999/20WE26PD
Mfr.Part #
D38999/20WE26PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
7.5A
Empty Shell :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
D
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Total Number of Contacts :
Aluminum
Mount :
Flanges
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
E
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
26
Radiation Hardening :
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Threaded
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Feature :
Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WE26PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WE26PD Overview
D38999/20WE26PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER