D38999/20WE26PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Feature :
Self Locking
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
26
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
26
Applications :
Military
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
Orientation :
D
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WE26PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WE26PD Overview
D38999/20WE26PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER