D38999/20WE26PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
E
Mounting Feature :
Flange
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WE26PC-LC Overview
D38999/20WE26PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26PC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26PC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT