D38999/20WE26PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
E
Contact Size :
20
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
26
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WE26PC-LC Overview
D38999/20WE26PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26PC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26PC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT