D38999/20WE26PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26PC
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2004
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
E
Mount :
Wall
Contact Style :
Pin
Orientation :
C
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
26
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
Depth :
33.7mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Length :
32.74mm
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
17-26
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
26
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Gender :
Male
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WE26PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26PC Overview
D38999/20WE26PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER