D38999/20WE26PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Wall
Shell Size, MIL :
E
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Depth :
33.7mm
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
C
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Length :
32.74mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
17-26
Filter Feature :
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Gender :
Male
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
26
Published :
2004
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
26
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WE26PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26PC Overview
D38999/20WE26PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER