D38999/20WE26PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26PC
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
32.74mm
Contact Gender :
Male
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Olive Drab
Mount :
Wall
Total Number of Contacts :
26
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
2004
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
C
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Filter Feature :
IEC Conformance :
Number of Positions :
26
Body Material :
Aluminium
Depth :
33.7mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
E
Shell Size - Insert :
17-26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Pin
Datasheets
D38999/20WE26PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26PC Overview
D38999/20WE26PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER