D38999/20WE26PC
Mfr.Part #
D38999/20WE26PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN RECP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Published :
2004
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
17-26
Mount :
Wall
Panel Mount
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Depth :
33.7mm
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Plating :
Cadmium
Length :
32.74mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WE26PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26PC Overview
D38999/20WE26PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER