D38999/20WE26PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
17-26
Empty Shell :
No
Published :
2004
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Style :
Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
E
Orientation :
C
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Mount :
Wall
Total Number of Contacts :
26
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Depth :
33.7mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
26
Contact Gender :
Male
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.74mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WE26PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26PC Overview
D38999/20WE26PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER