D38999/20WE26PBL
Mfr.Part #
D38999/20WE26PBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Wall
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Panel Mount
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Radiation Hardening :
No
Orientation :
B
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WE26PBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26PB-LC Overview
D38999/20WE26PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26PB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT