D38999/20WE26PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
26
Shell Size, MIL :
E
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Orientation :
B
Mixed Contacts :
Applications :
Military
Total Number of Contacts :
26
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
17-26
Published :
2009
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WE26PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WE26PB Overview
D38999/20WE26PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER