D38999/20WE26PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Published :
2009
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
26
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
17-26
Filter Feature :
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
26
Body Material :
Aluminium
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Self Locking
Shell Size, MIL :
E
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WE26PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WE26PB Overview
D38999/20WE26PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER