D38999/20WE26PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26PB
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
E
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Self Locking
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
17-26
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
26
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
26
Termination :
Crimp
Published :
2009
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WE26PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WE26PB Overview
D38999/20WE26PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER