D38999/20WE26PB
Mfr.Part #
D38999/20WE26PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
26
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A
26
Radiation Hardening :
Feature :
Self Locking
Receptacle
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Applications :
Military
Published :
Datasheets
D38999/20WE26PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WE26PB Overview
D38999/20WE26PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER