D38999/20WE26PAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26PAL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26PAL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
26
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
26
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
E
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WE26PAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26PA-LC Overview
D38999/20WE26PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT