D38999/20WE26JN
Mfr.Part #
D38999/20WE26JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
E
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20WE26JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26JN Overview
D38999/20WE26JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER