D38999/20WE26JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
26
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WE26JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded