D38999/20WE26JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
E
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
17-26
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
26
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WE26JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26JN Overview
D38999/20WE26JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER