D38999/20WE26JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26JN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
26
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating :
7.5A
Shell Size, MIL :
E
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
175°C
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20WE26JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26JN Overview
D38999/20WE26JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER