D38999/20WE26JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26JN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/20WE26JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26JN Overview
D38999/20WE26JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER