D38999/20WE26JE
Mfr.Part #
D38999/20WE26JE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Bulk
IEC Conformance :
No
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
26
Mixed Contacts :
Filter Feature :
E
Feature :
Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Applications :
Military
Gender :
Receptacle
Published :
HTS Code :
Flange
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
7.5A
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WE26JE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded