D38999/20WE26JD
Mfr.Part #
D38999/20WE26JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Published :
2001
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
17-26
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Olive Drab
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
Orientation :
D
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
D38999/20WE26JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WE26JD Overview
D38999/20WE26JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26JD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER