D38999/20WE26JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
26
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Published :
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
E
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Orientation :
D
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WE26JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WE26JD Overview
D38999/20WE26JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26JD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER